אתרים ארכיאולוגיים

מפניאס של הורדוס לקלעת נמרוד של בייברס

מפניאס של הורדוס לקלעת נמרוד של בייברס

סקירת שני אתרים ארכיאולוגיים רבי תוכן, משמעות ושרידים. בניאס ההרודיאנית, וקצת הלאה, וקלעת נמרוד - מבצר ממלוכי ענק ומרשים ביותר.
תל יקנעם

תל יקנעם

בכניסה לעיר יקנעם מתנשא תל לא גדול שחפירות בראשו חשפו העיר הקדומה שישבה עליו. הממצאים אינם יוצאי דופן, אך צורת הנגשתם למבקר, השילוט וההסברים הופכים אותו לאתר ששווה ביקור (בעיני).
פסיפס הציפורים בקיסריה

פסיפס הציפורים בקיסריה

רצפת פסיפס נהדרת שנתגלתה בקיסריה, נחפרה ושומרה, ופתוחה לביקורי הציבור. הרצפה מכילה עשרות "מדליונים" ובמרכזם עופות למיניהם, ובשוליהם גם בעלי חיים נוספים.
הרודיון

הרודיון

ההר המלאכותי שהקים הורדוס (והמשיך בנו- ארכלאוס) ובו בנה ארמון מבצר, ולימים הקים שם מאוזוליאום מפואר בו נקבר.
הר גריזים והר עיבל

הר גריזים והר עיבל

תאור המזבח הישראלי על הר עיבל, והממצאים הארכיאולוגיים על הר גריזים.
המגילות הגנוזות

המגילות הגנוזות

סיפור השתתפותי בגילויין של המגילות בשנות ה 50 של המאה הקודמת, ומצבן כיום.
בעקבות ישוע היהודי

בעקבות ישוע היהודי

נסיון לתאר את תולדותיו ומעשיו של ישוע, שנולד במשפחה יהודית מנצרת, והפך לאבי הנצרות, אף שלא ממש התכוון לכך.
בית שאן - סקיתופוליס

בית שאן - סקיתופוליס

שרידי בית שאן הרומית ביזנטית, על רחובותיה, התיאטרון שלה ועוד
אמות מים בישראל

אמות מים בישראל

לכל עיר בעולם הקדום היה מקור מים צמוד (מעיין, נהר וכד') ואם לא היה כזה - ידעו קדמוננו לבנות, כבר לפני אלפי שנים, אמות מים מתוחכמות שהוליכו את המים הגרביטציה מתונה מהמקור אל הישוב.
ציפורי ובית שערים

ציפורי ובית שערים

מצגת זו עוסקת בשרידיהן של שתי ערים יהודיות מימי המשנה והתלמוד (מן המאות הראשונות לספירה), בציפורי השתמרו שרידיה של עיר מסודרת בעלת רחובות סלולים, שווקים מסודרים, תיאטרון, מבני ציבור ובית אמידים, ואילו בבית שערים נשתמרה מערכת קברים מרשימה (נקרופוליס) בלבד.
כוכב הירדן

כוכב הירדן

כוכב הירדן הינו רכס המוכר בשם הערבי "כאוכב אל הווא" (כוכב הרוחות בעברית) עליו ניצב מבצר צלבני ענק (שנקרא ע"י הצלבנים בשם "בלוואר" = יפה נוף). המבצר השתמר בצורה נפלאה, נחפר ושוחזר במלואו, והוא מהיפים שמוכרים באזורנו. המצגת שלפניכם עושה הכרות עם המבצר עצמו, אך גם מתארת ארוע לזכרו של צ'ארלס אורד וינגייט ("הידיד") שפעל באזור זה בשיתוף אנשי ההגנה ופיתח את לוחמת הלילה ו"פלוגות הלילה" שנלחמו בהצלחה רבה בפורעים הערביים בימים של טרום המדינה.
חורבת קיאפה

חורבת קיאפה

חורבת קיאפה נמצא בשולי עמק האלה, כאשר שרידי חומות הקפיות זוהו בה ע"פ הקרקע כבר לפני שנים רבות, אך משום מה איש לא התייחס למקום ברצינות והוא לא נבדק ולא נחפר. בשנים האחרונות לקח על עצמו פרופ' גרפינקל מן המחלקה לארכיאולוגיה של האונ. העברית בירושלים, בשיתוף רשות העתיקות חפור את האתר ולחשוף עיר מבוצרת היושבת בשולי ממלכת ישראל. גרפינקל מייחס את המקום לעיר בשם שעריים המופיעה בסיפורי התנ"ך בהקשר למלחמת דוד וגוליית שבה מסופר על בריחת הפלישתים עד שעריים. בקיאפה יש אכן שני שערים מבוצרים ועובדה זו מחזקת את ההשערה שזו אכן שערים. על הגילויים שבשטח עצמו, על הסנסציה שבזיהוי ועל הויכוח האקדמי על זיהוי זה - במצגת הצנועה שלפניכם.
המרדף אחר המגילות הגנוזות

המרדף אחר המגילות הגנוזות

המגילות הגנוזות הינן פיסות קלף עליהן נכתבו לפני כ 2000 שנה ספרי התורה של יהודי תקופת בית שני. ראשוני הגילויים היו במערות מדבר יהודה, והמגלים היו רועי צאן ערביים שהסתובבו בשטח. בעקבות גילוייהם יצאו בכירי הארכיאולוגים שלנו לחקור את מערות המדבר (אם כי באיחור ניכר), המצגת מספרת את סיפורי האישי כמשתתף באחת המשלחות ב"מערת האיגרות" ב 1960, ובנוסף את סיפורי המגילות שנרכשו ע"י המדינה ומוצגות ב"היכל הספר" במוזיאון ישראל בירושלים.
הורדוס המלך - האיש ופועלו

הורדוס המלך - האיש ופועלו

הורדוס היה המלך הראשון שמלך על ישראל ושלא היה יהודי ממש. דבר זה יצר קונפליקט קשה בינו לבין עמו, וגרם לו להיות פרנואיד אכזר - מחד, אך מאידך - הוא היה גדול הבונים בממלכה, ולא רק בה, ואת אשר בנה, וגם את אשר הרס, מתארת מצגת זו.
הנבטים - חלק א'

הנבטים - חלק א'

הנבטים היו עם של נוודים רועי צאן, שהפכו לסוחרים עשירים ומכרו סחורות מן המזרח לארופאים שוחרי המותרות. בהמשך הם "התבייתו" למדו לתצוב את בתיהם בסלע הרך, והותירו אחריהם תרבות מרשימה ושרידי מבנים וחקלאות מרשימים עוד יותר.
הנבטים - חלק ב' - פטרה

הנבטים - חלק ב' - פטרה

על הנבטים עצמם למדנו במצגת הקודמת שעסקה בהם, ואילו כאן מוצגת גולת הכותרת של מפעלם - העיר (או למעשה "עיר המתים") החצובה בסלא האדום, בירדן.
גמלא

גמלא

תאור שרידי העיר בדרום רמת הגולן שנלחמה בגבורה בימי המרד הגדול, אך נכבשה ע"י הרומאים ונהרסה כליל.
Visitor Hit Counter

בניית אתרים - ארטוויז'ן בע"מ