קטיושות, העורף, וכיפת ברזל. אוגוסט 2014

 קטיושות, העורף, וכיפת ברזל - בעקבות מלחמת "צוק איתן" - יולי 2014

 יגאל שלום.
קראתי את המצגת שהועברה אלי ע"י אורי נווה. קראתי כל מילה ונכנסתי לכל לינק ו"אני מסיר את הכובע". אפילו אם רק חלק מהעובדות נכון, זו אמת נוראה ומדאיגה!
בברכה.  קובי מור רחובות.


תודהקראתי והסכמתי.   גדעון.

 

לפני ואחרי קריאת המצגת המצויינת ששלחת . ובתור בוגר מלחמת ששת הימים ויום כיפור.
 מחזק את ידיך  ומסכים לכל מילה.  השאלה הגדולה היא איך משנים את המצב?
ההתנהגות הנורמלית בארץ היא "הכלבים נובחים והשיירה עוברת". ובעברית צחה "אף אחד לא שם זין" לצערי.
 יגאל.


שלום  יגאל,
איגרתך ששלחת היום מעוררת הרהורים רבים. כמעט בטוח שתתעורר דרישה לועדת חקירה ממלכתית ישראלית...בנוסף מכינים לנו חקירות בחו'ל.
בקשר למחדל המנהרות – חשוב לתת את הדעת על מנהרות של החיזבלה. שלא נופתע גם שם. בינתיים ננסה לקוות לטוב.      בברכה, אדם  וינצה


ליגאל מורג,   ידידי ומורי באהבת הארץ והכרתה !
הלב דואב, אך אני מסכים עם כל מילה שכתבת יחד עם מצגות הקטיושות וצוק איתן, ואינני אומר את  מלוא דעתי בכדי לא לחטוא בשפתיי.   אולם מיד לאחר שהוקרן צילום 13 המחבלים שיצאו ממנהרה, ורק התגלו ע"י תצפיתנית כשהם מתרוצצים חופשי, ובידיהם מטולי
RPG נוראים, ועוד הספיקו להימלט כשנוכחו במזל"ט מעליהם, כתבתי לרוה"מ את הדברים המצורפים כאן,

                                             -----------------------

לידידים בלשכת רוה"מ, שלום, וברכה להצלחת מבצע 'צוק איתן' !
רבותיי,  אקווה שתמצאו עוז ותעצומות נפש, להביא את כל הדברים האלה לידיעת ראש הממשלה.    ראשית הוא מכובד אצלנו עקב הפעילות הנבונה שנקט בה בהכנות להפעלת המבצע.   אמנם לי ורבים יש השגות בהקשר לאורח ההתקפי של המבצע, אך כמובן שאין מקום להלין היות ואנחנו לא מודעים למגבלות המדיניות, בהן מטפל רוה"מ בתבונה רבה.     מאידך, אני רוצה לזעוק נגד מערכת פיקוד הדרום, ובעת האחרונה האלוף תורג'מן, שכנראה  עסקו כלאחר יד במבולקת המנהרות, וממש הפקירו את תושבי הישובים למוראות החמאס באמצעות המנהרות.   אם האלוף ידע על המנהרות, כפי שהוא טוען היום, כיצד הוא החליט לצמצם את הסדרי הביטחון ולהסיר את השמירה הצבאית מהישובים.  הרי רק בנס לא פרצו מחבלים לתוך הישובים עד השבוע, ומי יבטיח לנו שהטיפול אז בהם לא היה דומה ל'טיפול' בעת חטיפת
גלעד שליט.   ובכאב לב אני אומר לכם כי את המבצע הנוכחי היה עלינו לערוך מיד עם חטיפת גלעד שליט;- להודיע לחמאס קבל עם ובמיוחד העולם, שעליהם להחזיר את גלעד שליט מיד!  כל יום עיכוב, יגרור אחריו הרס רחוב בעזה, והתושבים שם יוכלו לנטוש את בתיהם במועד.   העזתים אולי לא היו מאמינים לישראל, אבל אחרי הרחוב החמישי או השישי, הם היו מתרצים. ואגב, כך צריך לנהוג היום במתפרעים אלימים בהפגנות, ולהודיע מראש כי כל מתפרע ברגימת אבנים ובקבוקי תבערה, יירה ברגליו באש חיה.  גם כאן אחרי החמישי או שישי, יפסיקו את האלימות. בכנות אומר לכם: אינני חש שלפיקוד יש תוכנית מעשית להכריע את החמאס, ואני חושש שגם פיקוד הצפון נרדם בשמירה מול דיווח מתיישבי זרעית ושתולה, שמדי לילה הם שומעים רעשי כרייה מתחת לבתיהם. וכיום, רק חסר לנו שיקום אחד  כמו  גבי אשכנזי ויכריז כי מטרת המבצע היא רק 'להנמיך את הלהבות', ושרה כמו לבני תגיע ברגע האחרון ותביא הוראה להפסיק את המבצע ללא הכרעת החמאס וחיסול אמצעי הלחימה והאיום שבידיו.
בלב כבד, אך בתקווה להתאוששות,     ברוך  תירוש.


בנוסף כתבתי ליוסי ביילין ועמיתיו בתקשורת:
לדוד ויצטום ואורן נהרי,   ברכה להבנה ולהתפכחות !              11.7.14.

האזנתי בתדהמה לדבריכם הערב בשידור יחד עם דן מרידור, ואת דעתי לכך הבעתי אמש במכתבי ליוסי ביילין וניצן הורביץ ואראל מרגלית, עמיתיו לערעור ביטחון הציבור.    מדינת ישראל יצאה למלחמה תוך איפוק מבויים שהשיג את הבנת ממשלי המערב ותמיכתם; ואתם בלי הרף, מול    95 אחוז מהציבור התומכים במבצע, גם אלה שנפגעו מהאלימות; עומדים % 95 מאנשי התקשורת חסרי הבנה בנושא, ומשיאים עצות להנהגה, להפסקת המבצע באיבו, וממליצים על הסדרי פשרה וכניעה לחמאס. לכן, אני מפנה אליכם את הדברים הכואבים, ואקווה שתוכלו להתפכח מהתנשאותכם ולדווח לציבור על המתרחש במציאות, ולא מהרהורי ליבכם שאותם תוכלו לשמור לעצמכם.       ברוך  תירוש.

 

                                           --------------------

ליוסי ביילין וניצן הורביץ ואראל מרגלית,                 10 ביולי, 2014.
דבריכם המגמתיים היום בשידורים, לערעור אמונת הציבור וביטחונו במהלכי המאבק בחמאס, מזכירים ראשית את טורו של נתן אלתרמן לגבי מגמות השטן: "אז אמר השטן: הנצור הזה איך אוכל לו. איתו האומץ, הכשרון והמעשה וכלי המלחמה ותושיה ועצה לו.  ואמר: לא אטול את כוחו ולא רסן אשים ומתג ולא מורך אביא בתוכו  ולא ידיו ארפה כמקדם, רק זאת אעשה: אכהה מוחו ושכח שאיתו הצדק".

מעל לכך, בחתירתכם לערעור נחישות הציבור ותמיכתו בהנהגה כבר בתחילת המערכה,- אתם מזכירים את חתירתם הנלוזה של וויליאם ג'ויס, המכונה 'לורד האו האו' ועמיתו אוסוואל מוסלי, של הטייס צ'ארלס לינדנברג והסופר עזרא פאונד,- שבכל מאודם חתרו תחת המאמץ המלחמתי של בריטניה וארה"ב, והטיפו למו"מ עם היטלר ומוסוליני, ל'וויתורים כואבים', ולכניעה לשאיפותיהם ההרסניות.  
הדברים ברורים וכל המוסיף גורע.    רק אצרף העתקים ממכתביי לאישים מערביי ישראל, ופנייתי לח"כ תמר זנדברג, ואנא ראו את הדברים כמופנים אליכם.   גם אודה לכם אם תוכלו להעביר העתק מפנייתי ליוסי ביילין, או לחילופין, להעביר לי את  כתובת הדוא"ל שלו.
בהערכה,  ברוך  תירוש.      

 

                                       ----------------------------
לח"כ תמר זנדברג,                                                                                          8.7.14
ברכה לשלום ולהתפכחות למרות מטחי האש! זה עתה שמענו אותך מדברת בערוץ השני, וכדאי לך לנסות ולצפות בשידור חוזר ולראות כיצד את מברברת ומפריחה לאוויר מאות מילים חסרות יסוד ותלושות מהמציאות.  אולם בעיקר רמזת על איתנות החמאס וקבעת שפיתרון צבאי אינו ישים להרגעת הסרבנות והאלימות הערבית, וכי רק פיתרון מדיני יביא לסיום הסיכסוך, והשאלה הנוקבת היא:   א. מה מהות הפיתרון המדיני הראוי והישים להערכתך.

ב. אמנם את צעירה, אך האם ידוע לך מה היה הפיתרון המדיני ששכנע את העולם הערבי להשלים עם סילוקו מספרד, שם שלטו מאות שנים.
ג. ומה היה הפיתרון המדיני ששכנע את עמי איטליה גרמניה ויפן המרושעים, להפוך לשוחרי השלום מהטובים  בתבל; לאחר שפלשו למדינות שלוות, גרמו להרס נוראי, וטבחו במאה מיליון בני אדם.
בתקווה לשמוע ממך,    ברוך  תירוש,    
הקטן בשבטי ישראל.                 
בהערכה, ובהתנצלות על האריכות,   ברוך.יגאל שלום,
יישר כוח על האומץ להציג את מה שכולנו יודעים אך פוחדים לדבר עליו. נראה שפרקת כאן גם הרבה כאב ממלחמת לבנון ותקופת שרותך בצבא, אני תמיד נהנה מהמצגות שלך ומהנושאים שאתה בוחר.
רק אתמול חזרתי מעונת חפירות ארוכה בתל צפית ותל עזקה כשרוב הזמן אנו מול עזה ומול הטילים וההפגזות. רבים מחברי המשלחות הזרות עזבו כבר בימים הראשונים גם מפחד וגם מדרישה של האוניברסיטאות לעזוב מכיוון שאין ביטוח במצבים כאלה. לא יודע אם נכון היה להשאר ולחפור בלי מרחבים מוגנים אך אולי בזכות הנחישות הזו להמשיך בשגרה השגנו ניצחון קטן משלנו.     יישר כוח.  אורי.שלום יגאל.
אני מסכימה עם רוב דבריך למרות שאני לא מבינה ב"מלחמות ומבצעים". כאמא שכולה מאסון אחר בו נהג סמיטריילר ערבי נכנס במכוניתו של בני בתקופת האינתיפאדה בשנות ה2000 בכוונה תחילה והרג שלושה אנשיצבא קבע ואת בני רענן צונץ שהיה מפקדו הטכני של המל"ט שהיה בחיתוליו אז. (שנה לקח להכשיר לו מחליף). הנהג תרץ את מעשיו ב"תאונה מה לעשות זה היה רק תאונה" רק שהג'יהד האיסלמי כפי שהתברר מאוחר יותר, שילם את הייעוץ המשפטי שלו עם שלושה עו"ד תותחים בתחומם. נותרנו עם ילדיו - תאומים בני ארבעה חודשים וילד בן חמש.
אז יש מחדלים רבים וכואב לי במיוחד שחיילים צעירים הלכו אל מותם מתוך כוונה שהם שומרים על עם ישראל ונפלו חלל לחינם. ובסופו של דבר אנחנו ה"רעים" של העולם.
היה קשה לראות את כל המחדלים של לבנון שתיים. וכעת פשוט אין לי מילים, פשוט כך.
הלוואי יבואו לנו ימים של שקט.   עדנה

 

שלום יגאל, תבורך !
יופי שהעזת לנצל את השופר הגדול שבידיך - מאות המכותבים שלך - לעניין זה. השקר וה'מריחה ' זועקים לשמיים:
המטרה ראשונה - להפסיק את הירי, למנוע מהחמאס יכולת שיגור רקטות על ישובי ישראל - לא הושגה. גם אם המלאי שלהם הצטמצם, הוא קיים, והיכולת נותרה.
המטרה השניה - להשמיד את המנהרות - שנולדה רק אחרי השימוש בהן, לא הושגה. לי ברור שגם בשעה זו, הערב ובמשך הלילה הקרוב, מתבצעת חפירה של מנהרה חדשה, ואין לנו דרך לגלות זאת.המטרה השלישית- 'חיסול החמאס', או "נלמד אותו לקח שיפסיק לירות" - לא הושגה. לא נראה שמפקדי החמאס מתייחסים להרס, להרג, לנזק ולסבל.
מה שנחשף במלחמה זואלו עוד דברים:
נחשף הבלוף ש"ידענו על המנהרות". הרי ברור שצה"ל ידע משהו על תופעת המנהרות, אבל לא על הכיוון, המטרה, הכמות, האיכות ורמת הביצוע.  נחשף החוסר במודיעין, למרות כל גופי המודיעין שפעלו בשטח זה. מבצע תת-קרקעי כזה, במרחב גדול כל-כך, מאות העובדים בו, הזמן הרב שזה נעשה, וכלום לא דלף לכיוון המודיעין שלנו. ואם דלף - לא נעשה כלום.
נחשף הבלוף ש"ידענו על המנהרות" כי לפני 8 חודשים, כשבוגי יעלון הודיע על הסרת האבטחה מישובי הגדר, הוא התעקש לא להיכנע ללחץ וטען שצה"ל שולט בכל הגזרה והאבטחה אינה נחוצה.
נחשף הבלוף ש"אין מה לעשות, כי המנהרות עמוקות מאד", שהרי אותנו לא מפחידות מנהרות בעומק 30 מ' או יותר. אותנו מדאיג המוצא שלהם שעולה לפני הקרקע, ואז העומק רק מטרים ספורים.
נחשף הבלוף השחצני "תוך שנה נפתח פתרון טכנולוגי" (דברי מפקד המפא"ת), כי מאז גלעד שליט חלפו כבר מספר שנים, של שאננות והזנחת סיכון זה. איפה הייתם עד היום?  
המאכזבים ביותר, לטעמי, הם ראש הממשלה שלא טיפל בכך לפני, ולמרות שפעל נכון במהלך מלחמה זו, נכשל בדבריו הלא-אמינים לציבור, וניסה באמצעות מילים לכסות על הכישלון. השני שנכשל בגדול הוא שר הבטחון. הרקורד הקרבי והמודיעיני העשיר שלו לא רק שאינם מחילה, אלא מחמירים את המחדל שלו בהסרת השמירה על ישובי הגדר, וחוסר התייחסותו לבעיית המנהרות. השלישי שאיבד את אמינותו המקצועית הוא צה"ל, או למעשה אלוף פיקוד דרום, שלא העריך נכון, ולא ידע. ואם ידע - לא התייחס, ואם התייחס - לא עשה מעבר לזה שום פעילות מונעת.  
 לא להרפות. לא להסכים להפסקה האש קבועה במצב לא גמור זה, כשאר אנשי 'ישובי הגדר' אינם יכולים לחזור לבתיהם מבלי לחשוש מהקרקע שמתחת הדשא.  בהצלחה. אבי נבון, להב.יישר כח!!!  גידי.

 

 יגאל שלום.
מחדרי הנוח והבטוח שבטורונטו, הרשה לי להודות לך מקרב ליבי על המצגת המרשימה, הנוגעת ללב, החינוכית והמרשימה שלך. הצילומים וההסברים שלך נכנסו לי ל"קישקעס" וריגשו אותי מאד.
כאחד שמקבל וצופה בהמון מצגות, אנא האמן לי, אני לא מנסה להתחנחן בפניך, המצגות שלך הן ברמה גבוהה ובליגה מעל ומעבר למצגות הממוצעות (והקיטשיות) בהן אני צופה.
אני יושב בטורונטו כבר הרבה שנים ומרגיש די בטוח, אבל הפעם, במלחמה הזאת (אני מסכים איתך, זה לא "מבצע", זו מלחמה) יש בי תחושה של סכנה אמיתית, מוחשית וקיומית למדינת ישראל. תחושה שקברניטי הספינה לא יודעים איך בדיוק לנווט אותה.  ביטחוני התערער. אני צופה בערוצי הטלויזיה הישראלית באמצעות האינטרנט ומקשיב לכל הגנרלים בדימוס ולכל ה"מומחים"  (בצבא קראנו להם "חוכמולוגים") ובמקום להבהיר ולחדד את התמונה, הם מטשטשים אותה.
הדוברים הרשמיים של ראש הממשלה, של צה"ל ושל משרד החוץ שמופיעים ב-CNNוב-FOX NEWS לא עוזרים גם הם . . .הלב נקרע למראה הלוויות של טובי הבחורים . . . המצגת שלך עוזרת!שוב תודה לך מקרב הלב.  יישר כוחך.  יצחק ארגמן.  טורונטו


יגאל שלום.
בצער רב אני מסכימה עם רוב תיעוניך, אבל  אין לי לא ארץ  אחרת, ולא בית  אחר.
לא ציפיתי  שכך יתרחשו  העניינים. מקווה,שנתאושש, כי אין לנו  ברירה  אחרת.
עברתי את  כל המסופר. אין צורך להזכיר.   
מקווה לימים יותר טובים, אמן. תודה,יפה.יגאל  שלום.
 עדיין לא צפיתי במצגת אבל זכורני שלפני שנתיים לערך גם כן "חרגת" מהרגלך וכתבתי לך שחבל, המצגות שלך מיפי ארצנו כל כך יפות, מלומדות ומלמדות, מעניקות לנו הנמענים דקות של יופי ושלווה, התענגות על הטבע ועל ארכיאולוגיה ועל תרבות שהייתה ואולי כבר איננה, אולי לא תחזור...
הנה, אחד מצופיך הנאמנים, השתדל שלא "לחרוג". אנחנו כולנו שבעים עד להתפקע מדעות, סברות, הגיגים, מחשבות, תחזיות, ניתוחים והכרזות...
בתקווה שתקוותי תיענה,  עמוס שבואלי.  חיפהשלום יגאל.
קראתי. כל מילה ברזל. חבל שאתה לא אומר בלי פחד מה עושים עד הסוף.    יעקב.

 

עצוב, כה עצוב.
אבל, אתה רק מוסיף לדיכאון הכללי.
מצד אחד מנסים לשכנע אותנו שניצחנו, כדי לכל הפחות להעלות את המוראל, שבלעדיו אין לנו סיכויים לשרוד רוחנית,
מכה נוספת למוראל מגבירה את הסיכויים ש"האחרון יכבה את האור", ואם לזה כיוונת, הצלחת.
האם אין משהו חיובי לומר???   עוזי.

 

יגאל יקירי.
הפעם חרגת ממנהגך, וחבל. עוד לא תמה המלחמה/המבצע ומלחמות היהודים התחילו.
הבעיה שלנו, שכל יהודי חושב שאפשר לעשות זאת אחרת, ובדיבורים כל היהודים חכמים
וגם אתה !!! לצערי.
כאמא ל 3 בנים קרביים שהיו בעזה והיום בשטחי כינוס, חקרתי את הנושא מהבנים שלי,שהיו אישית שם, לאחר זאת אני מאד חולקת על דעתך.
יגאל - הכי קל זה לקבוע החלטות ולהעביר ביקורת כשאתה לא שם ובוודאי לא להביא ציטטות
מידיעות אחרונות הידוע בשנאתו התהומית לרוה"מ. 
אני הייתי שמאלנית יותר ממך אבל הבנים שלי והמבצע הזה שינו אותי.
חבל שלא התאפקת.     באכזבה.  שני הראל.

 

 ליגאל שלום?
אינני רוצה להתייחס לדבריך למרות שלחלקם אני מסכים ולחלקם לא. ברצוני רק להתייחס לעצם פנייתך: במשך שנים רבות בנית לך במה עם קהל שהעריך ומעריך את יכולותיך המקצועיות הן בתחום הצילום, הן בתחום יצירת מצגות והן בידע הרב שיצקת אליהן. זה ערכך וזאת גדולתך אך נראה לי שלא נכון יהיה לנצל במה זו לצרכים אחרים, גם אם הדברים בוערים בקרבך וגם אם נעשה כאן ניסיון מלאכותי לשלב מין בשאינו מינו. דעתי זו תקפה לא רק לגבי צלם המנצל את במתו להביע דעות פוליטיות אלא גם לזמר, שחקן, סופר, איש עסקים או איש אקדמיה אשר מנצלים את המוניטין שלהם בתחומם  כדי להטיף לדעה מסוימת (ולטעמי אין זה חשוב אם מדובר בצד שמאל או בצד ימין) ולכן הייתי ממליץ לך להישאר בתחומך.
במידה וברצונך להביע דעות פוליטיות הרי שהרשת עשירה בבמות, בפורומים ובערוצים שונים בהם ניתן להשתמש לצורך זה. תמשיך לשלוח לנו מצגות מקסימות ואל תגרום לכך שקוראיך ימחקו את המיילים שלך,כי אין להם כל עניין בוויכוחים פוליטיים. בברכה.  אורי טל.


אני מצטער מאד אבל אי אפשר שלא להסכים לכל מה שכתבת, ועדיין כתבת באיפוק.
צה"ל בודק את עצמו, ואולי הש"ג נדפקים והבכירים מקבלים ההמלצות וממשיכים הלאה ואינם
מפיקים לקחים. דוברי צהל והממשלה משקרים לנו ומתייחסים אלינו כאל ציבור מטומטם ודפוק, הבעיה היחידה היא  שכשמגיעים לבחירות  המועמדים מימין ומשמאל מיישרים קו עם המערכת,
כאשר אתה שומע את דבריהם של כל הבכירים לשעבר ממערכות המוסד השב"כ וצה"ל – אינך יכול שלא להבין למה צהל לא רוצה ולא יכול ללמוד לקחים ולרצות לנצח.
ההתקדמות בסולם הדרגות איננה מורכבת רק מכישורי פיקוד והנהגה אלא גם משיקולים זרים או "קרובים"  מסוגים שונים. הסיפורים שמנסים למכור לנו על הצלחתו של צהל וההנהגה במערכה זאת מדאיגים יותר מהכישלון עצמו, שלו שותפים ראש הממשלה שר הביטחון  הקבינט, הממשלה והכנסת כמו הפיקוד העליון של צהל. כמה עצוב וכמה מתאים ליום צום תשעה באב.
דומה מאד למבצע הצבאי המהולל של אריק שרון וכל חבר מרעיו של גירוש אלפי יהודים מביתם והקמת מדינת חמס – בתשעה באב לפני תשע שנים.   יאיר בן אורי.


שלום יגאל.
ישבתי בסבלנות רבה,קראתי, ראיתי מצגות, ו.....כמה קטונתי להביע דעה חוץ מלהיות המומה.
נצמדתי די הרבה לטלוויזיה, בהתחלת המלחמה יותר, אבל כשיצאו כל החכמים מהנפטלין כל אחד יותר חכם מהשני, החלטתי לצמצם את ההסתכלות שלי לגבי המרקע.
התרגשתי מאד, תבורך על כל העבודה שהשקעת, ואולי אולי תבוא איזו גאולה לארצינו. ואם לא
בדורנו, אז אולי לדור הבא.      נעמי.


יגאל הנכבד, שלום רב.
עצם זה שאתה הופעת, בשבילי מסמן הגעתו של השקט (אינני יודע לכמה זמן) בחיינו. אין מה לעשות וכל הכבוד על המצגת – בלעדיה לא היה נשאר בראש הרבה מהמלחמה האחרונה – כמו מהמלחמות עברו.  אמנם יש כאלה שתיעדו בצילום, אבל אני יותר מבטוח שאצלם זה – בלגאן, ולמרות שעוד לא ראיתי את המצגת אני בטוח שבה קיים סדר לפי ההמשכים של המלחמה.
ברוך הבא. תמשיך בעבודתך הברוכה ואל תשכח לשתף אותי כל פעם.  היה ברוך. יעקב

 

לא ראוי לתגובה....  שרה.

 

יגאל שלום.
תודה על המצגת המעניינת.
כפי שכתבת, יתכן מאוד שחלק מהמכותבים שלך לא יהיו תמימי דעות עמך, אולם אני מסכים באופן כמעט גורף עם כל שכתבת והצגת במצגת. יש הרבה שאלות שאנו האזרחים חייבים לקבל תשובות. יתכן שתקום וועדת חקירה ויתכן שלא, אני רק מקווה של "ימרחו" אותנו עד המלחמה הבאה. מלחמה זו מכונה שלא בצדק "מבצע". (מבצעים יש בסופרמרקט).
ולטובת תושבי הדרום בכלל ואזרחי המדינה כולה יש צורך לבצע שינויים כאלה, ע"מ שלא נופתע שוב כמו במלחמת כיפור.
תודה.  ניקו.

 

תודה לך, אתה גאון בצורת הגשת החומר.  יעקב סגול.

 

יגאל שלום. מילים כדרבנות. הצלחת לזעזע אותי כהוגן. יש תחושה שהאדמה רועדת תחת רגלינו.    נירה.

 

יגאל שלום
מספר הערות
1
. הגיע אלי תצלום לא שלם של קטעי העיתונות - מצ"ב הקטעים במלואם
2. לגבי המלחמה הארורה, אני מרגיש כמוך, לפחות. אני חושב שלמרות כל צהלות הניצחון, זה מבחינת עם ישראל "יום כיפור" שני, והלוואי שנשכיל להפיק לקחים, למחוק את ההיבריס (יוסי יהושע אוהב להשתמש במונח זה) ונצא מחוזקים לקרב הבא.
3
. יש הטוענים, כי המלחמה טרם תמה, ויש להמתין לסיומה, לפני שמותחים ביקורת - אבל אתה כבר אחרי ואני בהחלט מבין לליבך.
חזק ואמץ.  שרגא וקס - פ"ת

יגאל היקר, הוצאת לי את המילים מהפה.
אין לי ספק שתותקף ע"י אספסוף הימין – שלצערי הוא הרוב, נולדתי בקיבוץ עין זיתים שהיה היאחזות פלמ"ח, הקיבוץ פורק ואנשיו לא קיבלו את אות תש"ח ולא הוכרו כאנשי פלמ"ח, גידלוני תוך הסתרת העובדה שהפכנו לרוב בארץ בכוח הזרוע ויש לשמור על הרוב הזה מבלי להתיפייף.
לשכמותינו יש לחתור לחבור למתיישבי יהודה ושומרון הערכיים ולבצר את האחדות ואת הדמוקרטיה
היהודית
במדינתנו. באהבה אבינעם.

 

 

יגאל שלום.לא ישבתי בקבינט ואינני יודע מהם כל השיקולים ואין לי את כל המידע שעמד לרשות הקבינט, אבל מהצד שלי, המלחמה הזאת נראתה כמנוהלת רע.

1. עם מנהרות ובלי מנהרות החיזבאללה ונדמה לי שגם החמאס הצהירו שבמלחמה הבאה בכוונתם לכבוש ישובים. את זה אפשר לעשות דרך מנהרות וגם באמצעות משלוח פתאומי של חמש יחידות של אלף חיילים מאומנים בחמישה מקומות שונים בגבול. גם אם המודיעין יגלה הפעילות מידית [וזה אינו בטוח], חלק לא קטן מחיילי האויב יצליחו לחצות את הגבול ולכבוש ישובים [וגם להר כנען אולי יגיעו ].
להערכתי צה"ל לא נערך לתרחיש כזה
2. אולי אופתע, אבל חמאס לא רק שהם רואים במלחמה הנוכחית ניצחון שלהם אלא הם לא שינו את החזון שלהם להשמדת מדינת ישראל. מכאן שבעוד שנה או חמש שנים או עשר שנים עם טילים יותר מדויקים וצבא יותר מאומן יתחיל סבב חדש והרבה יותר קשה.
3. לא ניתן לפרז את הרצועה ללא החלפת שלטון חמאס. גם אם אבו מאזן או האו"מ יהיו אחראים על שיקום הרצועה, לחמאס לא תהיה בעיה גדולה לקבל מלט וחומרים נוספים באמצעות שוחד וכד'
4. לכל בר דעת היה ברור שמספר קורבנות אזרחיים גדול והתארכות משך המלחמה יפעלו נגדנו כפי שאכן ארע. המסקנה מכל הנ"ל היא שהיה צריך לנהל מלחמה קצרה ככל שניתן כשהיעד הוא המטה התת-קרקעי של חמאס. הלוואי שאתבדה.
כל טוב.  דוד איתן.
נ.ב. 1. דברי הנם עבורך בלבד ולא לפרסום
2. מדוע לא דרשו מהחיילים לחפור שוחות אישיות לפחות באזורי הכינוס?


 
שלום יגאל,
אני מקבל באופן קבוע את המצגות שלך – הן מקסימות אחת אחת.
את המייל הנוכחי לא קראתי עד שלא פיניתי לעצמי כשעה וחצי. קראתי הכל ונכנסתי לכל קישור. המסר מזעזע ודי משנה את השקפת עולמי על מה שקורה במדינה.
מחזק את ידיך ומברך על אומץ לבך להפצת מסר כה בוטה (וככל הנראה גם אמין).
אבי כתר.


שלום רב לך יגאל,
כיליד 1936 בירושלים ,חבר השוה״צ   (שלמה בן שלום היה המדריך שלי) וחבר לשעבר בקבוץ יחיעם ,אני חייב לתת לך מחמאה על המצגת שלך שקיבלתי היום מידידי ביחיעם כומר
(דן הספל) ,אודות ״צוק איתן״.
אני אומנם חי בהולנד אבל יש לי כמה נכדים ששירתו ומשרתים בצבא וכל כמה חודשים אני בארץ (הייתי בסוף יוני ואהיה בעוד שבוע שוב בארץ) כך שגם לי יש עניין למה שקורה בארץ, למרות שאין לי זכות כל שהיא להביע דעה, היות ואני לא חי בארץ.  המצגת שלך חותכת כמו סכין בעוגת שוקולדה במה שקרה בשבועות האחרונים  ובמה שקדם לזה. יישר כוחך בהבעת דעות שאינן כה פופולריות אבל בודאי נכונות , היית יכול עוד להוסיף
איך ההסברה הישראלית בחו״ל שווה לאחוריים של האחראי להסברה בחו״ל.  כשלון לאורך כל הדרך למרות שדעת הקהל וחלק מהעתונות והמדיה היו די חיובים במשך כמה שבועות ביחסם לישראל, ההסברה לא הצליחה כרגיל היות והם משתמשים בשבלונות הרגילות ומנסים לשוט
על גלי האנטישמיות, דבר שלא כל אחד מוכן לקבל, אבל לך זה בודאי ידוע מזמן.
בכל אופן תודה על המצגת מהיום ועל כל המצגות המגיעות אלי מפעם לפעם.
תודה ושלום,  אורי לינק.  אמשטרדאם, הולנד.


יגאל יקירי.
מצגת מדהימה. כל כך הרבה חומר למחשבות נוגות. במהלך המצגת מצאתי כי היית איש מילואים בחטיבה 45 במלחמת ששת הימים. אחי ז"ל איתן קרפל נפל בקרב בעמק דותן. הוא היה חייל סדיר, שרת כסמל מבצעים. היה ידידה של הקצינה ענת. אם ידוע לך משהו על דרך נפילתו של אחי. דבר שלא נמסר להורים ולי מעולם. אודה לך מאד. כל טוב ותודה מראש.  עמי כרמל.ממש חבל שחרגת מהרגלך והתפתית להפוך לפרשן.
יש מספיק פרשנים טובים ממך ודעתך הפוליטית ממש לא מעניינת אותי!!!
ולכן אשמח להמשיך ולקבל ממך רק את המצגות היפות שלך בענייני טבע נוף ארכיאולוגיה וכד'.

בברכה. יצחק תור.

 


מכובדי יגאל מורג שלום רב.
ראשית וטרם תגובה, ברצוני לומר שאני מקבל בתודה את המצגות הנפלאות שלך ,משכיל ונהנה מהם מאד. יישר כח וכה לחי.
לעניין מאמרך, האמת שהתחלתי לכתוב ולכתוב ועוד במחצית דבריי, שמתי לב שכתבתי יותרמדי, החלטתי למחוק ולקצר ככל הניתן.
אני מסתייג וגם מוחה על דבריך אודות המנהיגים ומובילי המבצע, ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל בתארך אותם "שלשת המוסקטרים". אני מבין את כעסך ובצדק בלהט האירועים, אך יחד עם זאת נראה לי כי יש גם מתן כבוד שכן מאחוריהם שנים של עשייה למען ביטחון ישראל.  לעצם העניין, אני מסכים אתך באופן מלא כי במערכה זו לא ניצחנו(לפחות עד עתה).
 לא נעים להודות, אבל מי שידו על העליונה זה דווקא החמס. (בקיצור רב : במשך 28  יום הצליח לשתק ולשבש חיי עם שלם ולגרום נזקים קשים מול צבא אדיר ורב יכולות).  
המשימה לא הושלמה כפי שהייתה צריכה להסתיים (פגיעה במנהיגי החמס, חיסול מלאי הטילים והאמל"ח ועקירת החשק, הרצון והיכולת שלהם לעימות מול ישראל וצה"ל).
- החמס הצליח להכפיש את תדמיתה של ישראל מול העולם בהעמידו ילדים נשים וזקנים כבשר תותחים תחת הפצצות והפגזות ליד בנייני מגורים בתי חולים ומסגדים. (עוד נכונו לנו העמדה לדין בבתי דין בין לאומיים).
אי הכרעה ברורה ומוחלטת במערכה כזו היא סכנה גדולה מאד לישראל שכן החמס מאמין שהוא ניצח (ואכן הוא צודק מבחינתו למי שמבין את האידיאולוגיה והתובנות של תרבות זו).
תוצאה כזו תפיח בו תקווה שיהיה ניתן להכריע את ישראל בעתיד בתוך העצמת היכולות שלו ובלוחמה פסיכולוגית בה הוא פועל.
סכנה גדולה יותר היא המעקב וההתבוננות של כל הארגונים הטרוריסטים הפועלים במזרח התיכון כמו החיזבאללה, דאע"ש, ג'בהת נוסרה, אלקאעידה וכו', אחר מהלכיה של ישראל ויכולת התמודדותה מול חמאס.  גם כאן אי הכרעה ברורה תביא אותם למסקנות  שבעתיים נידרש לחסדי שמים.  עננה כבדה נוספת מרחפת והיא הסדק וחוסר אמון הנחשף בין תושבי עוטף עזה החוששים לשוב לבתיהם בעקבות המנהרות לבין הנחיית צה"ל המאשר חזרה לבתים.
כעת יש הפסקת אש, איני תולה תקוות רבות להישגים משמעותיים במישור המדיני אך נראה לי גם כי ההישגים הפוליטיים יהיו בערך כ-"חצי עבודה" (הלוואי ואני טועה) כמו המבצע הצבאי.
אם זכרוני אינו מטעה אותי (ועל סמך זכרוני בלבד), מאז מלחמת יום כיפור ישראל לא הצליחה להכריע באופן ברור שום מערכה או מבצע צבאי חוץ מאחד ( מעורר תהייה ו"דרשני")        
עד כאן מכובדי, הגיגי ליבי בתמצית. לא אלאה אותך יותר. אשמח לקבל דעתך.
בברכה חמה. רמי אלקנה.


 

שלום לך.
מסכים לכל מילה. דברים כדורבנות שצריכים להאמר בראש חוצות.
כל זה עוד עם חוסר יחס של המנהיגות למה שנקרא כבוד לאומי. ארגון כמו חמאס מצליח להישאר רלוונטי עד היום האחרון ואנחנו, הפרשנים והפוליטיקאים למיניהם טוענים שניצחנו. כל עוד ימשיכו לחשוב רק על מה יאמרו הגויים ימשיכו תושבי ישראל ותושבי עוטף עזה בראשם לסבול. גם היום חמאס ברוב העזתו החל לירות ואנחנו "בלית ברירה" הגבנו רק אחרי 6 שעות.
ככה שווה המילה שלראש ממשלת ישראל ושר הביטחון שלה.
נקווה לימים טובים יותר עם מנהיגות נחרצת שטובת עם ישראל מול עיניה.        שאול פיגנבוים


יגאל. מודה שהמצגת (האחרונה) נפלאה! היגיעה אלי, מאחד מידידי.
 לצערי, לא קראתי הכול ברציפות, כפי שציפיתי. אך התרשמתי שלא רבים כמוך, היו מצליחים,לבטא "אובייקטיבית" טבעית, את שעברנו בשתי המלחמות  שהזכרת. כולל ביקורות על קברניטים וגנרלים. קשה להגדיר את נטיותיך לאגף שמאל או ימין, כמקובל בהגדרות. לא קל כיום להנהיג: עם קשה עורף קיבוץ גלויות, עם אידיאולוגיות חריגות, ולרצות את כולם. קרוב לוודאי שרובנו לא מודעים ל"סודות" אותם יודעים: "יוצרי ההחלטות".
איבדתי אח מפקדי במלחמת יום-כיפור, אשר אהב בכל מאודו את ה"טוב" שרובנו שואפים אליו. האמין ב"מקבלי-החלטות", ונורה רוטש, על גדות תעלת סואץ.  
בשנה-האחרונה, נפטרו: אח-ואחות (לא במלחמה). התרחקתי,שבעתי ביקורות.     
המצגת-שלך ראויה לעיון  והבהרה למקבלי ההחלטות.
בהערכה.  מוטי קופר. 


קראתי את מאמרך בתשומת לב, תמיד צריך להסתכל גם על חצי הכוס המלאה והיו מחדלים במערכה. אחוות הלוחמים היא פתח מעודד. נחישות מתיישבי עוטף עזה הזכירה את הרוח החלוצית שנשבה בראשית ההתיישבות בא"י, יחד עם זאת עלינו לחזור ולשנן לעצמנו שיש לנו עניין עם אויב מר ואכזר שערך חיי אדם הוא כקליפת השום בעיניו.
ונחזור לנוסטלגיה, אני בן תקופתך, הייתי חבר גרעין של תנועת המחנות העולים אשר הקים את האחזות בארותיים בפב. 1956, מבצע קדש מצא אותי בדרך לרפיח אי שם שתול בתוך דיונות, וגורלי והאנשים שאיתי כגורל אותם דייגים יפנים במלח"הע השנייה שלא ידעו כי המבצע הסתיים וגם אז כעתה הופעל עלינו לחץ לסגת.
אולם זכורים לי דברי ב.ג. שאמר "לא חשובה המערכה חשובה התוצאה", ותשקוט הארץ לא ארבעים שנה אלא רק עשר שנים.

בכבוד רב, ירושלמי יצחק.


שלום יגאל.
כל הכבוד שכתבת את כל זה.
יש לי רק רעיון אחד נוסף: אולי כמו בעקבות 'מפלת יום כיפור', הפשלה הנוראה והאסון, הרי היתה
בסוף תוצאה מופלאה: למצריים ניתנה הזדמנות לבוא כמנצחים ולחתום איתנו שלום. אולי גם עכשיו זו הזדמנות, (כיוון שממשלתנו לא רוצה לחסל את מנהיגות חמאס), לתת להם להרגיש מנצחים ולהגיע תודות לכך להסכם... הרי ברור שבלי תווית המנצחים, לא חשוב כמה מרכאות יהיו סביבה, הם לא
יוכלו לחתום איתנו על כלום. ובטח לא לקיים שום חתימה. במזרח התיכון הכבוד חשוב יותר מהאמת.  זהו בינתיים. בטח תקבל עוד המון תגובות, ובינתיים תודה על האומץ בכתיבה ובחשיפה הזו. אבל
מה שיועיל לנו זה לא רק חשיפת התקלות - שהיא חשובה מאוד, וגם תיקונן, אלא גם הבנת
הפוליטיקה של האויבים שלנו.
עדנה.


 

שלום רב יגאל.
כבכל פעם, כשאני מקבל מייל ממך, אני ממתין שיהיה לי זמן מספיק שאוכל להתעמק בעושר ידיעותיך, עשיתי זאת גם הפעם ורק עכשיו קראתי בשקיקה כל מילה ומאמר.
מה אומר לך? הצלחת במקלדתך, לרכז בכנות וגילוי לב את כל רחשי העם בארץ, מבלי להרוג "פרות קדושות". ( בעיניי, צה"ל מזמן לא פרה קדושה וגם לה מגיע התייחסות שווה ).
ואכן, עם כל העבר וההיסטוריה שלך, קנית זכות יתר לכתוב כל העולה על רוחך על כל נושא במדינה ובמנהיגים שלנו.
יישר כוח.  מוטי לוי.


Visitor Hit Counter

בניית אתרים - ארטוויז'ן בע"מ