תורכייה - ארץ יפה ומהנה

תורכייה - ארץ יפה ומהנה - ספט' 2022
 

מקסים!
צפיתי בשני חלקי המצגת על תורכייה ונהניתי נורא.
נזכרתי שאני הייתי שם ואמרו לי "הם לא ערבים הם אטאטורק". בטפשותי קניתי מעיל מצמר כבשים וכל הבית שלי התמלא בלכלוך. זו הייתה תקופה של אקספרס של חצות, הפכו לי את כל המזוודה בשדה תעופה. וכמה בקלאוות חילקו, הצרבת תקפה אותי 27 שעות.  אבל לא ידעתי על הנוף הנפלא של הסלעים, אחרת הייתי נוסעת לשם מיד, רק שאז הייתי צעירה ובריאה.
תודה על עוד מצגת נפלאה!  סופ"ש נעים.    חוי.


תודה יגאל, מצגות יפות. מזכירות נשכחות.      
שבת שלום,  יורם.


שלום יגאל, 
מצגת נחמדה מאד, גם חלק ראשון וגם חלק שני. מוזר לשמוע מוזיקה יוונית ולראות מראות תורכיים. מדוע קיבלתי ארבע (4) פעמים את אותה המצגת תוך פחות מעשר דקות?     יגאל


יגאל שלום רב,
תודה עבור שתי המצגות. מרגשות אותי במיוחד בגלל מוצאה של אשתי ליזט ז"ל שהייתה מנהלת המכירות של נתיבי אויר תורכיים מאז החלה החברה לפעול בישראל בשנות השישים ועד שפרשה לגמלאות ב-2013.
המוזיקה במצגת הראשונה (סירטאקי) גם היא מזכירה לי נשכחות, אם כי היא מוזיקה יוונית ולא תורכית. אם תרצה אוכל לשלוח לך קבצי מוסיקה תורכית לשתילה במצגות תורכיות.
המשך שבוע טוב,   שמואל קרת. 


בוקר טוב לך ידידי יגאל מורג, ומורי בהכרת שכיות החמדה בארץ ישראל.
רוב תודה  לך על מצגת טורקיה ששלחת, והזכרת לי מקצת ממראות טורקיה, שפעלתי בה כנציג אל-על בשנים 1976/7.   ואקווה לא להתיש אותך בתיאורים אודות המידנה, שנשלטה באותה העת ע"י ממשלה צבאית, מורכבת ברובה מבני קהילת DENEME, צאצאי האנוסים משלהי ימי שבתאי צבי, ולכן הם היו ידידותיים לישראל.    המצב הכלכלי היה רע מאד, ומדי שבועיים היית חוזר ארצה עם שתי מזוודות מלאות במזכרות  מטורקיה, וחוזר עם המזוודות מלאות במזון עבור העובדים בסניף.   מיד בהגיעי לאיסטנבול, התמכרתי לביקורים בעתיקותיה, בעיקר יוונים ורומאים,  שהוצגו במוזיאונים, אבל אתרי העתיקות היו מוזנחים. כיום משופצים האתרים לתפארה, שניתן לראותם בסרטים הערוץ TRAVEL של 'קשת', ולצערי, אין סיכוי שכך ישופצו אתרי עתיקות בישראל  באשר לכתובת ה'שילוח', בהגיעי לאיסטנבול מיהרתי לבקר במוזיאון הארכיאולוגיה המרשים, שרק   בחצרו מצויים יותר פרטים מאשר במוזיאונים ברחבי תבל.     לאכזבתי, לא ניתן היה לחזות בפריטים שהובאו מהארץ,  ובצאתי לרחוב שוחחתי על כך עם קצין משטרה שפנה אליי בידידות.    הוא כעס מאד, וחזר איתי להנהלת המוזיאון, והודיע שאם לא יפתחו את האולם החסום, הוא יעצור את כולם. מנהל המוזיאון התנצל בטענה כי כאשר נרצח מר אלרום, קונסול ישראל באיסטנבול, הגיע משה דיין, וביקש כפיצוי, את כתובות שילוח וגזר, והטורקים היו בטוחים שמחלקת צנחנים ישראלים, תבוא ותשלום את הפריטים מהמוזיאון.
המנהל התיידד איתי, והראה, רק לי, את כל המוצגים, ומדי שבוע ביקרתי במקום עם אורחים מישראל, כולל יגאל ידין, אך האולם נשאר חסום לציבור. שנתיים לאחר מכן הובלתי לטורקיה טיול מרתק לחבורה של וותיקי פלמ"ח, וסיפרתי להם, ואכן בהגיענו היה האולם חסום, ונפתח מיד רק עבורנו, ע"י הצוות שהיה מודע לפרשה.    אם יהיה לך עניין, אספר כיצד הגענו לעיר בורסה בהרי אנטוליה וגילינו שם בית כנסת עתיק 'הגירוש' שנבנה ע"י הגולים מספרד, והפך למוזיאון ממלכתי עקב הביקור.     
בהתנצלות על ההטרדה, ובהערכה,     ברוך תירוש.

 

יגאל תודה רבה. החזרת אותי אחורה לימים מופלאים שביליתי בתורכיה כמדריכת טיולים. אני מאוהבת במדינה, באנשיה, באוכל, בהיסטוריה
תודה, רותי מיכאל.

 

לאחר עליית ארדואן לשילטון, הרגיע את העימות עם הכורדים. איפשר להם ללמוד בשפתם, ועוד.
מזרח טורקיה נפתחה לתיירות. טיילתי באזור, עד אורפה וברכת אברהם, ישבתי על שפת החידקל,
חרן ובאר יעקב.   אכן, כולם מנכסים לעצמם את אבותינו. והאזור נהדראזור זה היום נוראפליטים אמיתיים מסוריה,  דאע"ש, חמאס ועודהרס וחורבן, ארדואן הפציץ את ערי הכורדים, כדיארבקיר, ללא חמלה,  מצער מאד!    שובל.


שלום לך יגאל! עשית לי את השבוע! אנו שותפים באהבת תורכיה, ונופיה ושותפים בכך שבארץ כה יפהפייה, עוול גדול הוא לבזבז את הזמן על חנויות וקניות. [למרות שהשווקים הם עניין רציני בפני עצמו ושווים ביקור]. גם אנחנו הקדשנו את ביקורינו לנופים ולאנשים של תורכיה ולא לחפצים וקניות בשווקים.    **
אנחנו היינו בתורכיה לראשונה ב- 1991 - ואני יכולה לומר בשקט שזה היה טיול חיי. מאז היינו עוד 9 פעמים ואף פעם לא 'בטן גב', אלא תמיד סיורים וטיולים להכרת הארץ, עריה, אנשיה ונופיה בעיקר. גם לי יש אלבומים מלאים וגדושים בצילומי נופים מתורכיה, ובנוסף אלבומי הגדלות בהם הגדלתי את התמונות היפות. היינו ברחבי תורכיה במקומות רבים מספור, גם כאלה שרגל תורכי לא דרכה בהם. אני שותפה לתחושתך, וביתר שאת.   **
כתבת נכון על גבי המפה תורכיה. כתבת לא נכון אטאטורק אלא אתאתורכ.   תורכ ולא טורק, תורכיה ולא טורקיה. החדשה היא אולי טורקיה, הישנה - היא תמיד תורכיה.היו עוד אי אילו שיבושים קטנים בלשון, אבל הצילומים מרהיבים, דומים מאד לשלי, והחוויה זוחלת בעורפי ומזכירה לי את 10 טיולי בתורכיה.
אוצ'יסר [3 ראשים], גרמה, זלווה, קאימקלי - היינו בכל אלה כמובן, ובכל הערים ההלניסטיות שיש בתורכיה. 'חרשנו' אותן.
היה בריא והמשך לצלם ולתעד, תודה רבה לך  שהזכרתני.
להתראות! עירית אמינוף.


תודה 
יגאל!
עוד לא יצא לי לבקר בארץ המדהימה הזו.  כייף שאפשר להסתכל בה דרך עדשת המצלמה שלך.
בברכה - יעל מאן מורג.

 


 

 Visitor Hit Counter

בניית אתרים - ארטוויז'ן בע"מ