טיול לאורך הגליל המערבי - מסלול מזרחי

טיול לאורך הגליל המערבי - מסלול מזרחי

נקודת המוצא לטיול זה הינו בית הכנסת הטוניסאי בעכו, (לו הוקדשה מצגת פרטית, ולכן נמעיט כאן בפרטים), וממנו – מזרחה, עם כביש  85, תוך שאנו חולפים ע"פ "גבעת נפוליאון"= תל עכו הקדומה, ממשיכים עד צומת יאסיף ופונים צפונה לכביש 70 לביקור מרשים ב"גן אל מונה" שבג'וליס, משם צפונה לקבוץ אילון לגן הקסום של מאירקה דוידזון ז"ל – האיש שעומד מאחורי פרוייקט הפסיפסים של בית הכנסת הטוניסאי. לאחר הביקור במקום פתוחות בפנינו שתי אפשרויות: האחת – לחזור קצת מערבה, לעלות בכביש העולה לאדמית וממנו לפנות לפארק "מערת קשת" המדהים. אפשרות שניה – מאילון, לפנות מזרחה ולאחר מאות מטרים ספורים לפנות ימינה לפארק גורן, ולתצפית נהדרת על נחל קורן  ועל שרידי מצודת מונפורט הצלבנית שמעליו.
אפשרויות לארוחות פיקניק באתרים מסודרים (מים / שרותים) – הן במרומי  פארק מע' קשת, והן בפארק גורן, מסעדות – במושב בצת, בשלומי, במושב יערה, באילון, ובמושב שתולה.
טיול נעים - יגאל.     ולהלן הפרטים:
  

       בית הכנסת הטוניסאי – מבנה בית הכנסת מצופה כולו בפסיפסים נהדרים – שוכן      ברח' קפלן 13 – עכו.   פתוח בימי א-ו' מ 9.30 עד 12.30.  לתאום – טל' 04-9818451

נצא מעכו לכיוון מזרח בכביש 85 (לכרמיאל), ומיד יופיע לעינינו מימין תל עכו הקדומה (ובשמו היום – גבעת נפוליאון), בראשה הוצב לאחרונה פסל נאה בדמותו של נפוליאון רכוב על סוסו. (בעלי רכב 4X4 יכולים להעפיל אל ראש הגבעה, הן מצידה הצפון מערבי, והן ממזרחה, מעבר לבתי השכונה שבמקום, מכאן יש תצפית יפה לעכו - מחד, ולבקעת בית כרם - מאידך).

נמשיך מזרחה עד צומת יאסיף, ברמזור ניפנה צפונה לכביש  70, ובצומת המרומזר הבא ניפנה מזרחה לכביש המוליך לירכא ולג'וליס, נחלוף ע"פ 4 כיכרות, כשאנו שומרים על כיוון מזרחי, ובכיכר האחרונה, בליבו של מרכז קניות, זו שבמרכזה סלע חצוב בדמות מפת המדינה - נמשיך ישר (ולא שמאלה לכיוון ירכא) וכשהדרך תתחיל לטפס, נימצא מימיננו מגרש חניה קטן, ומשמאלנו את שער הכניסה המרשים ל "גן אל מונה" המקסים.
הגן הינו "גן עדן" בזעיר אנפין, עם צמחיה נהדרת, "מפלי מים", פינות חמד ניסתרות ועוד... 
לתאום – נאג'י -  4318414 - 052

                 

 

 

   לאחר הביקור במקום (כשעה מכסימום) נחזור לכביש 70, ניפנה בו צפונה וניסע  עד צומת שלומי, שם ניפנה מזרחה לכביש  899, ונתפתל עימו  עד קיבוץ אילון, ניכנס אליו ונבקר בגן המופלא של מאירקה דוידזון - אמן פסלי הפסיפס שאת עבודותיו פגשנו בבית הכנסת הטוניסאי בעכו. זהו גן קסום של צמחיה ירוקה, קקטוסים למיניהם, ובינותם - פסלי פסיפס מרהיבים.   אולם כאן באילון - בביתו של מאירק'ה, נוכל לפגוש גלרייה ענקית של עבודות אמנות בפסיפס.
טלפון לתאום – דליה – 
052-3664609

 מאילון – שתי אפשרויות, א – חזרה בכביש בו באנו עד צומת הפנייה לאדמית, ושם לטפס אל הרכס עד פארק קק"ל – "מערת קשת". עצם ההעפלה אל מרומי "רכס הסולם" בכביש המתפתל הינה חוויה בפני עצמה, ואולם גם המערה הינה תופעה ייחודית: כיום המערה כבר אינה מערה ממש, שכן מתי שהוא, באחד העידנים, קרסה מרבית תיקרתה והותירה פס צר בלבד של תיקרה ויצרה בכך מעין תמונת קשת, כך שלפסוע על רצועה צרה מעל תהומות משני הצדדים היא חוויה של ממש, והתצפית אל כל הגליל המערבי ועד הר הכרמל - נהדרת. כדאי לציין שמן החנייה המסודרת יוצא שביל סלול וטוב המאפשר לנוע בו גם על כיסאות גלגלים, מסביב לחנייה ישנם שולחנות פיקניק מתחת לעצים, יש במקום ברזיית מים טובים לשתייה, ושרותים כימיים מצויינים.
הייתי רוצה להמליץ לאלו שאינם מתקשים בהליכה (ולאו דווקא "מיטיבי לכת") שבצאתם מהרכב לא יפנו אל השביל המסודר, אלא יילכו בשביל עפר ישר דרומה, ויגיעו ל"שביל מצוק פיסגה" נהדר ושם יפנו מערבה תוך תצפית מתמדת על מה שמתחתם וביקור בגלעד יפה לזכרו של סא"ל אמיר מי-טל, שנהג לבא לכאן עם פקודיו ולצפות על הנוף. שביל נהדר זה יוליככם בביטחה אל הקשת.

אפשרות שניה (ואם יש זמן אפשר לממש את שתי האפשרויות) – לנסוע מאילון בכיוון ההפוך – מזרחה - ומיד פניה ימינה לפארק גורן היפהפה. זהו פארק מוסדר שכולל דרכים סלולות בתוך יער אלונים בוגר, יש בו אתרי פיקניק מוצלים ומסודרים, ובצידו הדרומי מצוק אדיר מעל נחל כזיב (הקורן) עם תצפית נהדרת אל שרידי המבצר הצלבני - מונפורט, שעל המצוק הנגדי. מכאן יש גם שביל ירידה (תלול למדי) לנחל עצמו, וממנו למונפורט, וגם הלאה - למעיליא ולכביש נהריה מעלות.
הכניסות – ללא תשלום. 
  

מערת קשת

מבצר המונפורט מעל נחל כזיב

           

        ברחבי הגליל המערבי ניתן לטייל ולהנות בכל עונות השנה, הוא תמיד ירוק (כי רב יערותיו הן חורש טבעי ירוק עד), תמיד נימצא בו פריחה כלשהי, ולמעט ימי גשם של ממש, ההנאה מובטחת תמיד. יש באזור עשרות רבות של הצעות ללינה כפרית או מלונאית, וגם עצמאית – על חוף הים, עשרות רבות של מסעדות מכל סוג ומין וכל ההיצע הזה משתרע מנהריה עצמה ועד פקיעין וצפונה, איש כאשר ידבנו ליבו.

אז צאו לנוף ולטבע – ותהנו...

 

Visitor Hit Counter

בניית אתרים - ארטוויז'ן בע"מ